Kategori: Genel

Şafi Mezhebine Göre Namaz Nasıl Kılınır?

Şafi ve Hanefi mezheplerinin her ikisinde de namaz kılmak farz olmasına rağmen namazın kılınışı farklılıklar göstermektedir. Bu konu hakkında bilgi edinmek isteyip te Şafi mezhebine göre namaz nasıl kılınır? Sorusunun cevabını arayanlar için bu yazımızda Şafi mezhebindeki namazın farklılıklarını anlatacağız.

Hanefi mezhebine göre namaza başlanırken Sübhaneke okunmaktadır fakat Şafi mezhebine göre namaza “Veccehtü” duası ile başlanılmaktadır. Ayrıca Şafi mezhebinde namazda okunan ettehiyyatu ve kunut duaları daha farklıdır. Şafi mezhebinde namaz kılınırken zammı süreden önce besmele çekmek zorunludur.

safi-mezhebine-gore-namaz-nasil-kilinir

Çekilmeze namaz bozulmuş kabul edilmektedir. Ayrıca her farz namazından sonra Ayetel kürsi okumak sünnet kabul edilmektedir. Ettehiyyatu okunurken işaret parmağının kaldırılması da sünnet kabul edilmektedir.

Şafi mezhebinde namaz kılınırken okunan ayetler ve dualarda bazı farklılıklar olduğu gibi namazın kılınışında bedenen yapılan hareketlerde de bazı farklılıklar görülmektedir. Örneğin Şafi mezhebine göre çıplak ayakla namaz kılınmaz. Ayrıca kıyamda iken ayakların birbirinden sadece dört parmak mesafesinde açılması gerekmektedir. Kıyamda durulurken ise sağ elin işaret ve başparmakları ile sol elin bileğinin kavranması uygun görülür.

Kök Neden Analizi Nasıl Yapılır?

Kök neden analizi bir sorunun asıl nedenlerini ortaya çıkartıp sorunu kökten çözmeyi amaçlayan bir analiz şeklidir. Bu yöntem neden’e dayanır. Yöntem yaklaşımı olarak soruna tarafsız ve analitik bir düşünme yöntemi gerektirir. Burada amaç sistemdeki arıza ve sıkıntının giderilmesidir. Sonuçta bir problemin üzerini örtmek veya göz ardı etmek o sorundan kurtulmayı sağlamaz. Fırsat ve şartlar oluştukça tekrar ortaya çıkar. İşte bu kök analiz yöntemi sorunu kökten çözüp bitirmeyi hedefler.

Kök Neden AnaliziBu analiz yönteminde beyin fırtınası balık kılçık diyaframı akış şeması ağaç diyagramı ve çeşitli grafikler kullanılır. Kök analiz yöntemi mal ve hizmet üreten hemen hemen tüm sektörlerde ve sağlık kurumlarında oldukça sık kullanılmaktadır.

Kök neden analizi nasıl yapılır? Bu yöntem uygulanırken neden sorusu sorulur ve cevap aranır. Bu nedene cevap olabilecek nedenler ortaya konur. Her bir nedenin alt kısımları belirlenir. Sonra bahsedilen beyin fırtınası balık kılçık diyaframı akış şeması gibi araçlar kullanılarak neden ortaya çıkarılır analiz edilir.

Korku Namazı Nasıl Kılınır?

Korku namazı İmam-ı Azam ve İmam Muhammed’ e göre caizdir, İmam Yusuf’a göre ise bu namaz Peygamber Efendimizin dönemine aittir. Korku namazının amacı düşman saldırısı altında olan, sel ya da baskın altında olan cemaatin kendilerini yöneten kişi imam seçip nöbetli bir şekilde namaza gitmeleridir.

Korku Namazı

Bunu şu şekilde yapmaktalar;

İlk olarak bir kısım düşmana karşı savaşırken bir kısmıda imam arkasına geçere ve ona uyar. İmam arkasındakiler 2 kez secde ettikten sonra düşmanın karşısına giderler ardından diğer grup imam arkasına gelir ve devam ederler. Ardından bu grupta ayrılarak düşman başına gider ve imam yalnız bir şekilde selam verir ve namazını bitirir.

Ardından birinci kısım döner namazını kıraatsız olarak kılar ve geri döner. Çünkü namaz lahik olmuştur. Ardından diğer grup gelerek namazını kıraatsız olarak kılar selam verip geri dönerler. Bunlar ise mesbuk olmuşlardır. Ve bu durumda 2 tarafta namazını kılmışlardır.

İnce Belli Bardak

Türk insanının vazgeçilmezidir, ince belli bardakta demleme çay keyfi. Dostlarla muhabbet varsa yanında çay olmalıdır. Çay içilmeden hemen önce bardak nazikçe tutularak havaya kaldırılır. Zira çayın rengine bakılarak lezzeti, buharına bakılarak sıcaklığı, bardağına bakılarak içimi keşfedilir. İnce belli bardakta içilen iyi demlenmiş bir çayın tadını başka hiçbir şeyden alamaz Türk insanı.

ince-belli-bardak

Sadece bu kadar da değildir, ince belli bardakta çayın bizim için önemi. Her mahallede beylerin uğrak yeridir kahvehaneler. Hanımlar evlerinde demledikleri çayla sohbetin tadına varırken, beyler de bu kahvehanelerde içtiği çay ile ısıtır içini.

Sunumu da ayrı önem taşır ince belli bardakta çayın. Denize karşı yapacağınız çay simit keyfi için sipariş verdiğinizde, gelen çayın altında muhakkak geleneksel çay tabağı olmalıdır. Birçok evde hanımlar, misafirine verdiği önemi vurgulamak için dantellerle süsler ince belli bardağının zarafetini. Gümüş tepsisinde ikram eder misafire çayını. Muhabbetler de demlenir ince belli bardakta içilen iki yudum çay ile.

ince belli bardak

Bay David Hill’ de ülkemize gelerek ince belli bardakta çayın tadına varmış olacak ki; vatanı olan İskoçya’ ya döndüğünde “uzun süren araştırmalar sonucunda en iyi tat ve koku için ince belli bardağı keşfettiğini” belirtmiş. Üstelik en iyi damıtma ustaları tarafından da onaylatmış. Ancak bizim mis gibi demleme çayımızın yerine ülkesinde “yaşam suyu” olarak adlandırdıkları viskiyi koymuş.

Türk insanının damak tadını her daim temsil eden ince belli bardakta demleme çay, kim derdi ki gün gelip yerini viskiye bırakacak? Kim derdi ki ülkemizde özenle kullandığımız, içimine doyamadığımız ince belli çay bardağımız gün gelip İskoç viski kadehi olacak?

Şunu unutmamalıdır ki; Türk insanı sevgilisinin beline sarılır gibi sarılır çay bardağının ince beline ve onu kimseyle paylaşmak istemez.

Yönetimli Yazdırma Hizmetleri

2000’li yıllardan bu yana Orijinal Ürün Üreticileri MFP ürünlerini satmak yerine yeni bir taktik ile yönetimli yazdırma hizmetleri isimli bir strateji geliştirmişlerdir.

yonetimli yazdirma hizmetleri

Yönetimli yazdırma hizmetleri, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir belge yönetim sistemidir, hizmet vericisi müşteriden ayrıdır, amaca baskı maliyetlerini düşürmek, kağıt tüketimini hesaplamak ve makine sayısını olması gereken seviyede tutmaktır. Bu hizmet sözleşmelerinden önce müşterilerin aylık kağıt tüketimi hesaplanır ve bu bağlamda atılması gereken adımlar servis sağlayıcı tarafından müşterinin çıkarını gözetecek şekilde düzenlenir. Bu hizmet daha çok büyük müşterilerde yani çekim sayısı fazla olan işyerlerinde uygulanmaya başlamıştır, ilk uygulama alanları ABD ve Batı Avrupa ülkeleridir.

yonetimli-yazdirma-hizmetleri

2005’ten sonra bu hizmetin uygulama şekli de gelişmiştir. Firmalar artık müşteriye direk MFP satışı yerine müşteriden aylık çektiği kopya başına çekim ücreti alarak yönetimli yazdırma hizmetlerini gerçekleştirmektedirler. ABD kaynaklı OÜÜ’ler olan HP ve Xerox bu hizmetin önde gelen temsilcileridirler. YYH 2013’te MFP pazarındaki cironun yüzde 30’una denk gelmektedir. Bu alandaki gelişmeler de sektörün geleceği açısından belirleyici olacaktır.