Bitcoin Nedir? Bitcoin Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Bitcoin Nedir?

Gerçekte hiç olmayan bir tür para birimi olan Bitcoin, dijital ortamda para alış-verişi denilmektedir. Bazıları bunun bir tür gelecek için alternatif olabilecek bir para birimi dese de, bazıları da Bitcoin için yasalar ile desteklenmediğini söylemektedir. Bitcoinin resmi bir kuruluşu olmamakla birlikte herhangi bir bankası da yoktur. Yani elektronik para birimi olarak kullanılır ve bu paraların herhangi bir sahibi yoktur. Herhangi bir bankanın ve devletin para birimi olmadığı için, dünya üzerinde yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor. Eğer bitcoinin değeri artmaya devam ederse; talep üzerinde artış olacağı için bu zengin de edebilir. Fakat yine de kesin bir şey söylemek için erken olduğu aşikar.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yıllarında ortaya çıkan ve bir tür deney olarak başlatılan bu sanal para, herhangi resmi kuruluş ve merkez banka olmadan, sadece ülke para birimleri ile birlikte alınıp satılmış olabilen bir tür para transferidir. Bu para birimine dijital değer dersek yanlış olmaz çünkü günümüz için çok büyük bir önem taşımaktadır. Bitcoin’in kısaltması BTC’dir. Gelecek için kağıt paranın değerini kaybedip, paranın dijital ortamda tedavül edebileceğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla. Aynı zamanda bu durumun henüz erken olduğunu, insanların sanal paraya alışmalarının hemen olmayacağını söyleyenlerin sayısı da fazla olduğundan, günümüz için şimdilik sanal paranın hemen kağıt paranın yerine geçmeyeceğini söylersek yanlış olmaz.

Bitcoin Çeşitleri Hakkında Temel Bilgiler

Bitcoin çeşitleri de kripto paralar sayesinde çok fazla duyulmaya başladı. Fakat yine de bitcoin çeşitleri hakkında bir şey söylemek güç çünkü her geçen gün değişmektedir.

Ethereum yani ETH, blockchain gibi geliştirilmiştir ve dijital para birimidir. Merkeziden uzak bir platformdur; Vitalik Buterin tarafından bu sanal para yaratılmıştır. Ripple yani XRP, yine bitcoini geliştirenler tarafından California’da oluşturulmuş ve yine bitcoine en yatkın olan sanal para birimidir. Bu para sistemi para gönderme, havale etme, para çekme gibi yöntemler tarafından kullanılıyor. Ripple da banka olması bu yüzden önemli; bankasız hiçbir şey ifade etmemektedir ve yönetilmemektedir.