Bitcoin Nedir?

Bitcoin terimi son dönemlerde hayatımıza girmiş ve hemen hemen herkes tarafından merak edilen bir hal almıştır. Sanal dünya hayatımızın her alanını kapsamış durumdadır. Bu durum para birimlerini bile etkilemiş ve sanal para denilen bitcoin terimi ortaya çıkmıştır.

Sotoshi Nakamato tarafından icat edilen ve üretime geçen bu sanal para her geçen gün ilgi çekmekte ve kullanıcı sayısında artış yaşanmaktadır. Btc diye kısaltılan bu sanal para deneysel amaçla tasarlanmış fakat oldukça başarılı olmuştur. Hiçbir bankaya bağlı olmayan bu para birimi oldukça dikkat çekmekte ve ileride daha da gelişeceği düşünülmektedir. Bitcoinin normal para birimi yerine geçeceği düşünce oldukça yaygındır. Fakat şimdilik böyle bir durum beklenmemektedir. Buna rağmen bitcoin hafife alınacak bir para birimi değildir. İleride ne olacağı tam olarak tahmin edilmemektedir.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Bitcoin sanal parasının nasıl kullanılacağı tam olarak bilinmemekte ve merak edilmektedir. Bu para birimini kullanılabilmesi için yapılması gereken ilk adım internet bazlı bir sanal cüzdan oluşturmaktır. Bu sanal cüzdan aracılığı ile bitcoin almak, aktarmak ve hatta alışveriş yapmak mümkündür. Bitcoin sanal parasının kullanılabilmesi için yapılması gereken en önemli adım budur. Daha sonra para istenildiği gibi kullanılacaktır. Türkiye içerisinde bu para birimini kullanan herhangi bir mağaza ya da alışveriş merkezi bulunmamaktadır. Henüz oldukça yeni olan bu para biriminin ileride ülkemizde de kullanılacağı düşünülmektedir.

Bitcoin güvenilir mi?

Bitcoin son derece güvenilir bir para birimidir. Herhangi bir sanal saldırı durumunda cüzdanın etkilenmesi gibi durumlar olabilse de bu durum oldukça küçük bir ihtimaldir. Cüzdanın şifresi güvende tutulmalı ve kimse ile paylaşılmamalıdır. Sotoshi Nakamato sistemi güvenli olması için özel olarak tasarlamıştır. Bu sebeple herhangi bir sorun ya da problem oluşmayacaktır.