İnce Belli Bardak

Türk insanının vazgeçilmezidir, ince belli bardakta demleme çay keyfi. Dostlarla muhabbet varsa yanında çay olmalıdır. Çay içilmeden hemen önce bardak nazikçe tutularak havaya kaldırılır. Zira çayın rengine bakılarak lezzeti, buharına bakılarak sıcaklığı, bardağına bakılarak içimi keşfedilir. İnce belli bardakta içilen iyi demlenmiş bir çayın tadını başka hiçbir şeyden alamaz Türk insanı.

ince-belli-bardak

Sadece bu kadar da değildir, ince belli bardakta çayın bizim için önemi. Her mahallede beylerin uğrak yeridir kahvehaneler. Hanımlar evlerinde demledikleri çayla sohbetin tadına varırken, beyler de bu kahvehanelerde içtiği çay ile ısıtır içini.

Sunumu da ayrı önem taşır ince belli bardakta çayın. Denize karşı yapacağınız çay simit keyfi için sipariş verdiğinizde, gelen çayın altında muhakkak geleneksel çay tabağı olmalıdır. Birçok evde hanımlar, misafirine verdiği önemi vurgulamak için dantellerle süsler ince belli bardağının zarafetini. Gümüş tepsisinde ikram eder misafire çayını. Muhabbetler de demlenir ince belli bardakta içilen iki yudum çay ile.

ince belli bardak

Bay David Hill’ de ülkemize gelerek ince belli bardakta çayın tadına varmış olacak ki; vatanı olan İskoçya’ ya döndüğünde “uzun süren araştırmalar sonucunda en iyi tat ve koku için ince belli bardağı keşfettiğini” belirtmiş. Üstelik en iyi damıtma ustaları tarafından da onaylatmış. Ancak bizim mis gibi demleme çayımızın yerine ülkesinde “yaşam suyu” olarak adlandırdıkları viskiyi koymuş.

Türk insanının damak tadını her daim temsil eden ince belli bardakta demleme çay, kim derdi ki gün gelip yerini viskiye bırakacak? Kim derdi ki ülkemizde özenle kullandığımız, içimine doyamadığımız ince belli çay bardağımız gün gelip İskoç viski kadehi olacak?

Şunu unutmamalıdır ki; Türk insanı sevgilisinin beline sarılır gibi sarılır çay bardağının ince beline ve onu kimseyle paylaşmak istemez.

One thought on “İnce Belli Bardak

Bir cevap yazın