Kalorifer Teknikerinin Çalışma Alanları Nedir?

Ön Lisans Şartı

Kalorifer teknikeri olmak için Üniversitelerin iki yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olmak şartı aranmaktadır. Lise ve ilköğretim mezunu adaylar kalorifer teknikeri olarak görev yapamazlar.

Kalorifer teknikerinin iki sektörde çalışma imkanı vardır. Yani kalorifer teknikeri kamu sektöründe olduğu gibi özel sektörde de çalışma imkanının olduğu bir meslek dalıdır. Kamu alanında çalışmak için kalorifer teknikeri adayları KPSS’ye girmek durumundadırlar. Söz konusu sınav sonucunda yeterli puan alınarak tekniker olarak atanmak mümkündür. Özel sektörde ise bir sınav söz konusu olmadan adayın kendisi iş bulabilir. Ancak özel sektördeki iş şartları genel olarak kamu sektörüne göre daha çok zorluklar içermektedir.

Kalorifer Teknikeri Ne İş Yapar?

Kalorifer teknikeri kalorifer hakkında gerekli elektronik, mekanik ve otomatik tüm sistemlere hakim olmak zorundadır. Bu bilgilere hakim olmasındaki temel amaç işçinin sağlığı ve güvenliğidir. Bu bilgiler dışında teknikerin el becerisi de olmalıdır. Çünkü gerektiğinde borulara veya kazana delme, kesme ve bunun gibi işlemlerde bulunması gerekecektir. Bu işlerin yanı sıra kalorifer tesisatını kurmak, merkezi sistem kazan bağlantısı yapmak ve merkezi sistem boruları döşemek, ısıtıcı açma ve kapama montajlarını yapmak, gerektiğinde yazı rakam ve temel geometrik çizimler yapmak, gerekli parçaları çizmek, bunların açı ve izdüşümlerini belirlemek gibi görevleri bulunmaktadır. Bu görevleri yerine getiren teknikerin ise teknik bilgiye sahip olması gerekmektedir.