Okul Dekorasyonları Nasıl Olmalıdır?

Okul Dekorasyonları

Eli ile yenilenmeden geçmiş ve bu yenilenme esnasında asıl amacını yitirmemiş ergonomik uygulamalardır. Dekorasyonun günümüz yüzyılında mimarlar, iç mimarlar, endüstri tasarımcıları ve peyzaj mimarları gibi meslek grupları yapmaktadır. Dekorasyon denildiğinde akla ilk gelen sektör mimarlık sektörüdür.

Mimaride dekorasyon konut, ofis, otel, okul, hastane, bahçe, müze gibi pek çok yaşam alanında faaliyet gösterir. Her bir yaşam alanı ise kendi işlevleri doğrultusunda tasarımdan geçmektedir.

Mekanlarda dekorasyonun orada bulunan kişilerin verimliliğini etkilediği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Örneğin; yoğun kırmızı renk içeren bir kafede müşterilerin uzun süre kalmadığı fakat daha ferah renklerin kullanıldığı bir kafede ise müşterilerin daha uzun vakit geçirdiği bilinmektedir.

Hepimizin yetişkinliğe erişene kadar neredeyse günümüzün yarısından çoğunu verdiğimiz okullarda da dekorasyon kişilerin verimini etkilemektedir. 7 yaş ile 18 yaş arası bireylere bakıldığında eğitimde en önemli öğrenememe sorunu olarak dikkatini toparlayamama sorunu öne çıkmaktadır. Bu sorunun temelinde sınıfta bulunmak isteksizliği yatmaktadır. Eğer sınıfların zemin, duvar ve tavan renklerinde kişiyi sıkmayacak renkler kullanılırsa bu soruna çözüm getirilebilir. Örneğin; koyu renkli veya sarı, turuncu gibi göz yoran renkler yerine beyaz ve türevi renkler tercih edildiğinde bulunulan ortamdan uzaklaşma isteği azalacaktır.

Okullarda sıkça görülen uygulamalardan biri de küçük ve dar pencerelerin tercih edilmesidir. Bir yaşam alanı ne kadar gün ışığı alırsa o kadar ferahlık hissi verecektir. Boydan boya veya yaş grubuna uygun olarak tercih edilecek yeterli ışığı karşılayacak olan pencereler, okul dekorasyonunda yer almalıdır.

Zemin malzemesi olarak şu ana kadar okullarda en çok tercih edilenler yerine yeni nesil epoksi, seramik gibi malzemeler tercih edilmelidir. Bu malzemeler, hem temizlik açısından daha ideal hem de orada bulunacak kişilerin gözünü yormayacak renkte ve duruşta olmalıdır.