Yeni Bir Çağ: Bitcoin

Bitcoin Nedir?

Son günlerde herkes tarafından oldukça merak edilen ve ilgi gören Bitcoin, aslında temel olarak bir yazılım sisteminden oluşmaktadır. Çıkış yılından bu yana % 1500 kat gibi bir oranla artış gösteren ve çoğu yatırımcısına servet kazandıran Bitcoin, bu yükselişini yapısı ve Bitcoin arkasındaki CEO’suna borçludur. Bitcoin temel olarak sanal para gibi algılansa da aslında temelde “Block chain” sisteminin sadece bir parçasıdır. Hiç bir devlet ve otoriteye bağlı olmayan ancak, arz ve talep ilişkisi ile değer kaybedip ya da değer kazanan block chain sistemindeki 70 sanal paradan en önemli ve en değerli olanıdır.

Bitcoin Yapısı

Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlandırılmış ve bunun sadece belli bir kısmı piyasa da aktif olarak kullanılmaktadır. İşlem hızı yüksek olması nedeniyle günümüz de oldukça yaygınlaşmaktadır.

Bitcoin Nasıl ve Hangi Borsalardan Alınmalıdır?

Bitcoin’e ulaşmak, Bitcoin Borsa ya da madencilik yöntemi ile mümkündür. Ancak Bitcoin madenciliği oldukça zor, emek ve sabır isteyen bir işlemdir. Bu nedenle Bitcoin’e ulaşmanın en kolay yolu sanal para borsalarıdır. Bitcoin borsası seçiminde oldukça dikkatli ve seçici olunmalıdır. Borsanın arkasındaki kişiler, vaat ettikleri, güvenlik sistemleri gibi birçok konuda neler yaptıkları nasıl çalıştıkları bilinmeli ve buna dönük yatırım borsası seçilmelidir. Aksi takdirde zaman zaman siber saldırılara maruz kalan

Bitcoin borsaları, üyelerini yetersiz güvenlik önlemleri nedeniyle mağdur edebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı Bitcoin borsalarında spekülatif değer artışları yada düşüşleri yaşanabilmektedir. Bu durum göz önüne alındığında Bitcoin borsa seçiminde mağduriyetin yaşanmaması için oldukça önemlidir. Pump ya da Dump denilen olayların sık sık yaşandığı bir borsa güvenli bir yatırıma olanak sağlamaz. Bu nedenle Bitcoin borsası seçiminde bu tür olayların en düşük olduğu borsalar seçilmelidir.