Yönetimli Yazdırma Hizmetleri

2000’li yıllardan bu yana Orijinal Ürün Üreticileri MFP ürünlerini satmak yerine yeni bir taktik ile yönetimli yazdırma hizmetleri isimli bir strateji geliştirmişlerdir.

yonetimli yazdirma hizmetleri

Yönetimli yazdırma hizmetleri, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir belge yönetim sistemidir, hizmet vericisi müşteriden ayrıdır, amaca baskı maliyetlerini düşürmek, kağıt tüketimini hesaplamak ve makine sayısını olması gereken seviyede tutmaktır. Bu hizmet sözleşmelerinden önce müşterilerin aylık kağıt tüketimi hesaplanır ve bu bağlamda atılması gereken adımlar servis sağlayıcı tarafından müşterinin çıkarını gözetecek şekilde düzenlenir. Bu hizmet daha çok büyük müşterilerde yani çekim sayısı fazla olan işyerlerinde uygulanmaya başlamıştır, ilk uygulama alanları ABD ve Batı Avrupa ülkeleridir.

yonetimli-yazdirma-hizmetleri

2005’ten sonra bu hizmetin uygulama şekli de gelişmiştir. Firmalar artık müşteriye direk MFP satışı yerine müşteriden aylık çektiği kopya başına çekim ücreti alarak yönetimli yazdırma hizmetlerini gerçekleştirmektedirler. ABD kaynaklı OÜÜ’ler olan HP ve Xerox bu hizmetin önde gelen temsilcileridirler. YYH 2013’te MFP pazarındaki cironun yüzde 30’una denk gelmektedir. Bu alandaki gelişmeler de sektörün geleceği açısından belirleyici olacaktır.

One thought on “Yönetimli Yazdırma Hizmetleri

Bir cevap yazın